تبلیغات
شفقت صبح - شطرنج ایرانی

شفقت صبح
ای شهید، ای آن‌که بر کرانه‌ی ازلی و ابدی وجود بر نشسته‌ای،دستی برار و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز،از این منجلاب بیرون کش

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

روابط جمهوری اسلامی ایران با كشورهای غربی همیشه در فراز و فرودهایی چالشی سپری شده است. البته سابقه این چالش ها فقط به مدت سی و چند ساله عمر جمهوری اسلامی بر نمی گردد. بلكه در زمان قاجاریه و پهلوی نیز بارها شاهد بحرانی شدن رابطه آنها با ایران بوده ایم با این تفاوت كه در دوران قبل از انقلاب چالش های پیش آمده عموما به ضرر مردم ایران بوده است. چه در دوران دخالت انگلیسی ها در قتل امیر كبیر و جدایی افغانستان از ایران و چه شیطنت های آنها در به انحراف كشیده شدن نهضت مشروطه! و بعد ها سلطه كامل بر منابع نفتی ایران، چه در روی كار آوردن رضاخان و محمد رضا و چه در سرنگونی دولت مصدق .
روس ها رقیب انگلیسی ها در چپاول ایران، در دوران قاجار بیشترین فشار ها و سهم خواهی ها را از ایران داشتند و قسمت های بزرگی از ایران را جدا كردند و قرارداد های تركمنچای و گلستان را در قسمت سیاه حافظه تاریخی ایرانی ها ثبت كردند. روس های قدرت طلب، گاه بر سر تقسیم ایران حاضر بودند با رقیب حیله گر خود یعنی انگلیس توافق كنند و این چنین در ماجرای جنگ جهانی دوم شمال ایران به دست روس و جنوب به دست انگلیسی ها افتاد .
اما در دوران انقلاب حمایت از شاه پهلوی توسط انگلیسی ها در مقابل اعتراضات مردم در دهه 50 و در دهه 60، حمایت از صدام و منافقین در حمله به جمهوری اسلامی نام انگلیس را در ناخودآگاه ذهن ایرانی سیاه و زشت كرده است. گرچه نقش انگلیسی ها بعد از كودتای 28 مرداد 1332 كمرنگ تر می شود و شریك استراتژیك آنها یعنی ایالات متحده در ایران صحنه گردان اصلی می شود. اما انقلاب 57 مجالی برای آمریكایی ها برای حضور در ایران را نمی دهد؛ چرا كه انقلابیون سفارت آمریكا را به عنوان لانه جاسوسی و محل خیانت به ایرانیان فتح می كنند و عملا دستان آمریكایی در ایران بسته می شود. از آن به بعد است كه سفارت انگلیس بار دیگر نقش اصلی را در مداخلات خارجی در امور داخلی كشور ایفا می كند .
ایران و انگلستان؟ چه كسی از رابطه سود برده است؟
نمی شود به این راحتی ذهن ایرانی را از چند دهه دروغ و حیله و چپاول انگلیسی ها در حق مردم ایران پاك كرد، همانطور كه نمی شود امیركبیر و شیخ فضل الله و مدرس را فراموش كرد، نمی شود هزاران هزار شهید انقلاب و دفاع مقدس را فراموش كرد! رابطه با انگلستان برای ایران تلخ بوده است و تاریك ! برای انگلستان هم چپاول منابع نفتی و معدنی در قبل از انقلاب و جاسوسی و فتنه گری در بعد از انقلاب !
حركت انقلابی دانشجویان ایرانی در تسخیر موقت لانه روباه پیر، جوابی تحقیر آمیز بود به ده ها سال خیانت انگلیس به ایرانیان! آنچه انگلستان در واكنش به حركت انقلابی دانشجویان نشان داد دست و پا زدن برای برگرداندن آبرو و عزت پوشالی اش بود! قطع كامل رابطه با انگلستان همان خواسته ای بود كه دانشجویان تسخیر كننده سفارت می خواستند و عملا دولت انگلیس در بازی شطرنج ایرانی، كه با مصوبه مجلس شورای اسلامی كیش شده بود و با تسخیر دانشجویی سفارت مات !
حال نوبت حركت انگلیس ها فرا رسیده بود و تنها راه حل آبرومند برایشان قهر كردن و خارج كردن مهره ها از صفحه نبرد بوده یعنی دقیقا خواسته تاریخی ایرانیان را عملی بنمایند و این یعنی پیروزی برای ایران .
برای ایرانیان نبود سفارت استعمارگر پیر منفعتی بزرگ است ولی برای انگلیسی ها شكستی ذلت بار! چرا كه شریك استراتژیك شان، ساكنان كاخ سفید واشنگتن، بعد از سی سال قطع رابطه و تحقیر شدن توسط ایرانیان با زبان های مختلف برای تهران پیام می فرستند و در خواست خط ارتباطی مستقیم می كنند با تهران! و زمانی كه ناامید می شوند از داشتن سفارت در خاك ایران، توهم تاسیس یك سفارت مجازی تسكین شان می دهد. لندن نشینان هم هرگز نمی خواهند به سرنوشت آمریكایی ها دچار شوند و اظهارات گوشه و كناری كه از انگلستان شنیده می شود تایید همین مدعاست كه قطع رابطه كامل به سود انگلستان نخواهد بود .
قهرهای تبلیغاتی سفرای غربی !
ماجرای قهرهای سفرای كشورهای غربی در ایران در ماجرای حكم ارتداد سلمان رشدی برای ایرانیان تجربه مفیدی بود، مخصوصا آنكه در دادگاه میكونوس بار دیگر آن حادثه تكرار شد و نشان داد عزت ایران آنقدر رفیع است كه قهرهای تبلیغاتی چند سفیر نتواند آن را بشكند. انتظار كشورهای غربی در دو بار فراخواندن سفرا به كشورهایشان، تسلیم شدن ایران و درخواست و خواهش ایرانیان از آنها برای ارتباط دیپلماتیك خواهد بود ولی نگاه عزت مدارانه رهبر انقلاب نشان داد آنكه بازنده میدان آن جنگ دیپلماتیك خواهد بود غربی ها هستند كه با خفت و بدون هیچ دستاوردی دوباره سفرایشان را به ایران باز گرداندند .
برای همین است كه نروژی ها كه عجولانه تصمیم به تعطیلی سفارت خود در پی تسخیر سفارت انگلیس توسط دانشجویان گرفته بودند ساعتی بیشتر بر سر تصمیم خود استوار نباشند! لذا غربی ها كه از شكست خورده بودن سناریوی خارج كردن سفرای خود از ایران مطمئن بودند دست به كارناوال تبلیغاتی سفرا در خیابان های تهران زدند .
كشورهای غربی اگر به دنبال حق بودند باید در ماجرای حمله به سفارت های مختلف ایران در كشورهای مختلف اروپایی هم كارناوالشان راه می افتاد و یا در همین ایران سری به آسایشگاه های جانبازان اعصاب و روان می زدند تا ببینند حمایت های آلمان ها و انگلیسی ها از صدام چه بر سر جوانان ایرانی آورده است در جنگ تحمیلی !
اما مطمئنا این سناریوی غربی هم به شكست خواهد كشید؛ چرا كه امروز نقش توده های مردم در تعیین معادلات بین المللی پر رنگ شده و همان گونه در ایران حضور مردم در میدان های چالش زای انقلاب اسلامی باعث حل بسیاری از مشكلات شده است از جمله تسخیر سفارت آمریكا، دفع فتنه منافقین و حضور مردم در 9 دی دفع فتنه 88، تا تسخیر سفارت انگلیس در آذر 90 و مجاب كردن سیاست مداران نسبت به همراهی كردن مردم و هم جهت كردن اقداماتشان با خواست مردم، در دیگر كشورها هم با قوت و ضعف همین اتفاق می افتد .
امروز مردم مصر با تسخیر سفارت اسراییل و حضور خود در میدان التحریر مخالفت خود را با داشتن رابطه با اسرائیل اعلام داشته اند. به آتش كشیده شدن پرچم های آمریكا و انگلیس و اسرائیل در منطقه خاورمیانه از سوی مردم یك پیام مهم برای دولتمردان كشورهای اسلامی و غربی دارد و آن اینكه امت اسلامی در داشتن دشمن مشترك و مصداق آنها به وحدت رسیده است. فلذاست كه اقدام دانشجویان ایرانی در تسخیر سفارت و یا آتش زده پرچم به سرعت قابلیت الگوگیری در كشورهای دیگر را دارد .
كشورهای غربی هم با تمام جنگ رسانه ای كه بر علیه ایران برای انحراف افكار عمومی خود از مشكلات اقتصادی به سمت ایران راه انداخته اند ولی در عمل خود بر بی اثر بودن آن اطمینان داشتند؛ چرا كه نتوانستند آن را در اتحادیه اروپا تصویب كنند. غرب عملا امروز در بحرانی اقتصادی گرفتار شده است كه تبعات سیاسی و فرهنگی آن خود را به مرور نشان داده است. از سقوط سه دولت اروپایی تا كنون و الگوگیری مردم در جنبش وال استریت از جوانان مسلمان خاورمیانه در جنبش های بیداری اسلامی منطقه در نحوه اعتراضات و راه پیمایی ها .
آنچه در روابط ایران با كشورهای دیگر در روزهای اخیر اتفاق افتاده است كاملا تحت تاثیر واكنش ملت های آنهاست، ملت ایران با تاریخ سیاهی كه از استعمارگر و روباه پیر دارد هرگز حاضر نیست به دوران سلطه انگلیسی ها برگردد و برای حفظ عزتش در میدان نبرد حاضر ایستاه است؛ اما حریفی كه قرار است به میدان بیاید به همراه هم پیمانانش در جبهه خود متزلزل است؛ چرا كه بنیان ساختار اقتصادی شان امروز مورد نقد جدی مردمشان، تحت عنوان جنبش وال استریت، قرار گرفته است .
فلذاست كه حاضر با رودررویی مستقیم نیستند و حملات روانی و تبلیغاتی را در دستور كارشان قرار داده اند كه آنهم دیگر كارایی خود را از دست داده است كه اگر موفق بود اول مردم كشورهای خود را از خیابان ها جمع می كردند و به خانه هایشان می بردند تا مشكلاتشان كمتر شود .

 


نوشته شده در سه شنبه 22 آذر 1390 توسط مسعود غفور``
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin