تبلیغات
شفقت صبح - بیانات در دیدار اقشار نمونه بسیج سراسر كشور

شفقت صبح
ای شهید، ای آن‌که بر کرانه‌ی ازلی و ابدی وجود بر نشسته‌ای،دستی برار و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز،از این منجلاب بیرون کش

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا محمّد و ءاله الطّاهرین‌ سیّما بقیّةالله فى الأرضین‌.

خداوند متعال را سپاسگزارم براى توفیق حضور در این دیدار باشكوه و بسیار خوب. از برادران و خواهرانى كه در اطراف میدان ایستاده‌اند، خواهش میكنم بنشینند تا بتوانیم بحث كنیم.

 امروز مقارن با اول محرم است. تناسبى هست میان هویت و حقیقت بسیج با هویت محرم و
عاشورا. بسیج افتخار دارد كه پیرو مكتب عاشوراست. البته عاشورا اوج فداكارى و ایثار است. همه‌ى تاریخ، همه‌ى عالم، مسئله‌ى عاشورا و حسین‌بن‌على (علیه‌السّلام) و اصحاب وفادار او را با این خصوصیت شناخته‌اند؛ فداكارى، ایثار در راه خدا و در راه تحقق اهداف الهى؛ لیكن مسئله‌ى عاشورا فقط این نیست. بله، برجسته‌ترین و نمایانترین خصوصیت عاشورا، همین فداكارى و شهادت است؛ ولى در ماجراى عاشورا حقایق دیگرى هم وجود دارد. از آغاز حركت از مدینه، بذر معرفت پاشیده شد - این یكى از خصوصیات حادثه‌ى عاشوراست - بذر بصیرت پاشیده شد. اگر مردمى، امتى از بصیرت برخوردار نباشند، حقایق گوناگون، كار آنها را اصلاح نخواهد كرد؛ گره از مشكلات آنها گشوده نخواهد شد. بنابراین اخلاص، موقع‌شناسى، پاشیدن بذر یك حركت فزاینده‌ى تاریخى، از خصوصیات مهم عاشوراست. ماجرا فقط در ظهر عاشورا تمام نشد؛ در واقع از ظهر عاشورا یك جریانى در تاریخ شروع شد، كه همچنان رو به افزایش و گسترش است. بعد از این هم همین خواهد بود. امام حسین (علیه‌السّلام) براى اعلاى كلمه‌ى حق و براى نجات خلق، همه‌ى داشته‌هاى خود را به میدان آورد. این برخى از خصوصیاتى است كه انسان به طور كلى در ماجراى عاشورا میتواند ببیند و نشان بدهد.

 
بسیج، همین راه است؛ همین حركت است؛ همین هدفهاست؛ همین ابزارها و وسیله‌هاست. بسیج، جمع فداكارى از مردمند، براى مردم؛ تشكیل یك مجموعه‌اى در حركت عظیم یك ملت مجاهد. حضور در دفاع، حضور در علم، حضور در هنر، حضور در سازندگى، حضور در سیاست، در فرهنگ، در كمك به مستضعفان، در كمك به درماندگان، در تولید، در فناورى، در پیشبرد مسائل گوناگون كشور، در ورزش، در درخششهاى بین‌المللى، در هر كار خیر؛ این حركت بسیج است؛ حركتى مردمى، براى مردم، در دل مردم، از خود مردم، از همه‌ى قشرها، زنان، مردان، جوانان، پیران، نوجوانان، از اصناف گوناگون؛ یعنى تشكیل یك مجموعه‌ى حزب‌الله واقعى.

 بسیج سیاسى است، اما سیاست‌زده نیست، سیاسى‌كار نیست، جناحى نیست؛ بسیج مجاهد است، اما بى‌انضباط نیست، افراطى نیست؛ بسیج عمیقاً متدین و متعبد است، اما متحجر نیست، خرافى نیست؛ بسیج بابصیرت است، اما ازخودراضى نیست؛ بسیج اهل جذب است - گفته‌ایم
جذب حداكثرى - اما اهل تسامح در اصول نیست؛ بسیج غیور است، پاسدار خطوط فاصل است؛ بسیج طرفدار علم است، اما علم‌زده نیست؛ بسیج متخلق به اخلاق اسلامى است، اما ریاكار نیست؛ بسیج در كار آبادكردن دنیاست، اما خود اهل دنیا نیست. این شد یك فرهنگ.

 فرهنگ بسیجى یعنى آن مجموعه‌ى معرفتها و روشها و منشهائى كه میتواند مجموعه‌هاى عظیمى را در ملت به وجود بیاورد كه تضمین‌كننده‌ى حركت مستقیم و پایدار اسلامى آن ملت باشند. این یك تفكر است؛ در ذهن هم نیست، در خارج و در عینیت وجود دارد. حركت بسیجى، سرنوشت ایران را، بلكه سرنوشت فراتر از ایران را تغییر داد، تعیین كرد. از روز اول، بسیجیان امام ما در میدانهاى گوناگون انقلاب تا پیروزى انقلاب و تا پس از انقلاب حركتى كردند كه ماندگار شد، الگو شد، یادگار ملت ایران در عرصه‌ى تاریخ شد. امروز جوانان نیویورك و كالیفرنیا هم شعارهاى مردم مصر و تونس را تكرار میكنند، از آنها الهام میگیرند؛ انكار هم نمیكنند. جوانان مصر و تونس هم از حزب‌الله و حماس و جهاد اسلامى الهام گرفته‌اند و فرا گرفته‌اند و پنهان نكردند. و معلم اول در عصر جدید، بسیجىِ امام بزرگوار ما بود؛ كه همه از بسیجىِ امام بزرگوار فراگرفتند و از جانبازان و سربازان و فداكاران این انقلاب یاد گرفتند كه چگونه میتوان اسطوره‌هاى قدرت مادى را شكست، چگونه میتوان به نام خدا بتها را شكست، چگونه میتوان ایستاد، چگونه میتوان مقاومت كرد.

 اینها حقایقى است كه امروز وجود بسیج، عینیت بسیج، حركت بسیج، هدفهاى بسیج، ما را به این حقایق آشنا میكند. انقلاب اسلامى و ملت انقلابى با یك چنین فرهنگى، با یك چنین آموزه‌هائى، با یك چنین روحیه‌اى، توانست بسیارى از ناممكنها را ممكن كند، محقق كند؛ و این حركت ادامه خواهد داشت. دشمنىِ دشمنان نمیتواند تأثیرى بگذارد. البته دشمن، دشمنى میكند - در این تردیدى نباید داشت، انتظارى هم جز این از دشمن نباید داشت - منتها ما وقتى حركت عظیم ملت ایران را از آغاز این انقلاب، این حركت، این نهضت عمومى تا امروز مشاهده میكنیم، مى‌بینیم یك خط سیر مشخصى دارد. ملت ایران به سمت پیش حركت میكند، به سمت اوج حركت میكند، در میدانهاى گوناگون بر چالشهاى گوناگون غلبه پیدا میكند؛ و دشمنان در همین مقابله و مواجهه عقب‌نشینى میكنند، كوتاه مى‌آیند؛ ناچارند. با این حركت، سرنوشت ملت ایران، پیروزىِ قطعى است.

 امروز در سرتاسر منطقه‌ى اسلامى و منطقه‌ى عربى، حركتهاى اسلامى و جوششهاى اسلامى مشاهده میشود؛ این همان چیزى است كه سى سال كسانى كه با حقیقت انقلاب آشنا بودند، انتظارش را داشتند و دشمنان انقلاب سى سال از تصور چنین چیزى به خود میلرزیدند؛ واهمه و وحشت حوادثى را داشتند كه امروز اتفاق افتاده است. طراحان توطئه‌هاى علیه انقلاب اسلامى پیش‌بینى میكردند كه یك چنین حوادثى پیش خواهد آمد؛ و پیش آمد، و این پیش خواهد رفت و متوقف نخواهد شد.

 امروز ملتهاى مسلمان در منطقه‌ى عربى سر بلند كرده‌اند، آگاه شده‌اند، بیدار شده‌اند. دشمنان نمیتوانند آنها را سركوب كنند و نمیتوانند راه را منحرف كنند. حركت به جریان افتاده است و وضع دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. همین حركتهائى كه امروز شما در دنیاى غرب، در آمریكا و در اروپا مشاهده میكنید، نشان دهنده‌ى تغییرات عظیمى است كه آینده‌ى دنیا شاهد این تغییرات خواهد بود.

 ما از عكس‌العمل دشمنان تعجب نمیكنیم؛ از تهدیدهائى كه میشود، از تحریمى كه میكنند، از آنچه كه كشورهاى استكبارى در این دوره در مواجهه‌ى با نظام جمهورى اسلامى انجام میدهند، تعجب نمیكنیم. آنها میدانند كه كانون این حركت، جمهورى اسلامى بود و ایستادگى ملت ایران است كه توانسته است این روحیه را در منطقه بگستراند كه میشود در مقابل هیمنه‌ى استكبار ایستاد. استكبار پیشرفت كار خودش را همواره از راه مرعوب كردنها - ملتها را مرعوب میكردند، سران كشورها را مرعوب میكردند - پیش برده است. وقتى این پرده‌ى رعب بشكند، وقتى ملتها بدانند كه این هیمنه، هیمنه‌ى حقیقى و واقعى نیست و صورى و ظاهرى است، این سلاح از دست استكبار گرفته خواهد شد. و امروز اینجور شده است. لذا خشمگینند، عصبانى‌اند، روى جمهورى اسلامى فشار وارد میكنند.

 البته این كه جمهورى اسلامى را متهم كنند كه این حركات را راه انداخته، غلط است؛ این یك تهمت بیجا و بیموردى است؛ احتیاجى به این كار نیست. نظام اسلامى با بقاء خود، با ایستادگى خود، با صدق خود در این راه - كه ملت ایران نشان داد در این راه صادق است - الهام‌بخش بوده است و این الهام‌بخشى وجود دارد. ملتها بیدار شده‌اند و راه خود را پیدا كرده‌اند. دشمنان هم دشمنى میكنند. البته این دشمنى‌ها چالشهائى را ایجاد میكند. ملت ایران به مواجهه‌ى با این چالشها عادت كرده است و ما ان‌شاءالله بر همه‌ى چالشهائى كه دشمنان به وجود مى‌آورند، غلبه خواهیم كرد و پیروز خواهیم شد و خداى متعال براى ملت ایران و در نهایت براى امت اسلامى و استقرار حقایق نورانى اسلام در عالم، این پیروزى را مقدر فرموده است.

 امیدواریم خداوند متعال توفیق تداوم در این راه را به همه‌ى ملت عزیز ما، به جوانان عزیز بسیجى ما، به همه‌ى جوانان این كشور و به مسئولان مرحمت كند. همه بدانند كه در این زمینه‌ها مسئولند؛ هم مسئولان كشور، هم قشرهاى گوناگون. مردم در میدان حاضرند. آمادگى مردم در قضایاى گوناگون، آمادگى كامل است. مسئولان هم باید قدر این ملت را و این آمادگى را بدانند و وظائف خود را، كارهائى را كه بر دوش آنهاست، به بهترین وجهى در قواى سه‌گانه انجام بدهند و ملت با انسجام پیش برود.

 این حركتهاى اسلامى در اطراف دنیاى اسلام هم بلاشك حركتهاى ماندگارى است، حركتهاى پیشرونده‌اى است. ملتها یكى پس از دیگرى بیدار میشوند. دست‌نشاندگان استكبار، یكى پس از دیگرى از عرصه و صحنه خارج خواهند شد و ان‌شاءالله روزبه‌روز شوكت اسلام و اقتدار اسلام بیشتر خواهد شد.

 پروردگارا! ما را لایق این نعمتهاى بزرگ قرار بده؛ ما را شاكر این نعمتهاى بزرگ قرار بده. پروردگارا! دلهاى ما را به نور محبت و معرفتِ خودت و اولیائت منور بگردان؛ دعاى بقیّةالله (ارواحنا فداه) را شامل حال ما بفرما.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌نوشته شده در جمعه 11 آذر 1390 توسط مسعود غفور``
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin