تبلیغات
شفقت صبح - فدک سند مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها

شفقت صبح
ای شهید، ای آن‌که بر کرانه‌ی ازلی و ابدی وجود بر نشسته‌ای،دستی برار و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز،از این منجلاب بیرون کش

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

روزهای آغازین فدك از شیرین ترین صفحات تاریخ است. فتح سرزمین فدك به دنبال فتح شكوهمند خیبر و اعطای آن به فاطمه(علیها السلام)، و مروری بر كیفیت تصرف حضرت زهرا(علیها السلام) در فدك و صرف درآمد آن بر فقرا، برگهایی است كه بی اختیار لبخند رضایت را بر گونة هر شیعه ای نقش می زند.

فدك كجاست؟[1]
«فدك» سرزمینی آباد در سراشیبی خیبر با چشمه ای پر آب و منطقة وسیع كشاورزی و قلعه ای مهم بود، و نسبت به خیبر نخلستانهای بیشتری داشت. ساكنان آن عده ای از یهود بودند كه با اهل خیبر در ارتباط بودند و رئیس آنان در روز فتح آنجا «یوشع بن نون» نام داشت.
اولین كسی كه در این سرزمین سكونت یافته «فدك بن هام» است كه به نام او هم خوانده می شود. هم اكنون فدك شهری در 290 كیلومتری شمال مدینه است كه به نام «الحایط» خوانده می شود.

فتح فدك[2]
پس از فتح خیبر در سال هفتم هجرت و حدود چهار سال قبل از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله)، خبر حیرت انگیز فتح آن قلعة پولادین به دست امیر المؤمنین (علیه السلام) وحشت و اضطراب را بر قلوب دشمنان اسلام چیره ساخت و به گونه ای خود را باختند كه عده ای از آنان قبل از اعلان جنگ از طرف حضرت، پیشقدم شدند و خود را تسلیم نمودند. یكی از این سرزمینها فدك بود كه نزدیكترین منطقه به خیبر بود و اهل آن مرتبط ترین جمعیت با اهل خیبر بودند.
یهودیان فدك با شنیدن فتح خیبر، از پیامبر(صلی الله علیه و آله) درخواست كردند آنان را آزاد كند و دربارة اموالشان تصمیم بگیرد. حضرت این پیشنهاد را قبول كرد و امیر المؤمنین (علیه السلام) را فرستاد و با ضمانت حفظ جانشان با آنان صلح كرد. در صلحنامه قرار شد هر كس از اهل فدك، اسلام را پذیرفت خمس اموال او گرفته شود و هر كس بر دین خود باقی ماند همة اموالش را بگیرند.
این دربارة جان و اموال شخصی آنان بود، و سرزمین فدك ملك شخصی پیامبر(صلی الله علیه و آله) گردید و قرار شد سالیانه در آمد فدك را كه بین هفتاد تا صد و بیست هزار سكة طلا بود برای آن حضرت ارسال نمایند.
این قرارداد بین پیامبر(صلی الله علیه و آله) و یهود فدك به امضاء رسید و به دست آنان داده شد تا برای همیشة تاریخ بدان عمل شود.

فدك، ملك شخصی پیامبر(صلی الله علیه و آله)

ملك شخصی پیامبر(صلی الله علیه و آله) شدن فدك براساس حكم صریح قرآن بود، زیرا این سرزمین بدون لشكركشی مسلمانان و بدون كوچكترین دخالت آنان فتح شد. خداوند در قرآن در اول سورة حشر می فرماید:
و ما أفاء الله علی رسوله منهم، فما أوجفتم علیه من خیل و لا ركاب، و لكنّ الله یسلّط رسله علی من یشاء و الله علی كلّ شیئ قدیر. ما أفاء الله علی رسوله من اهل القری فللّه و للرّسول و لذی القربی ...
آنچه خداوند از كافران به رسولش باز گردانید، شما هیچ اسب و شتری برای فتح آن نتاخته اید و لكن خداوند رسولان خود را بر هر كه بخواهد مسلط می كند و خدا بر هر چیزی قادر است. آنچه خداوند از اهل شهرها و روستاها باز گردانید مخصوص خدا و رسول و خویشاوندان است...
طبق این آیة صریح قرآن، سرزمینهایی كه بدون لشكر كشی مسلمانان فتح شود ـ حتی اگر اهل آنجا خودشان به عنوان تسلیم نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله) بیایند ـ‌این مناطق و غنائم و اسرای آن ملك خاص حضرت است و مسلمانان هیچ حقی در آن نخواهد داشت، و حضرت به عنوان اموال شخصی خود هر تصمیمی بخواهد می تواند دربارة آنها بگیرد.
لذا سرزمین فدك به صورت یك پارچه از آن پیامبر(صلی الله علیه و آله) شد كه می بایست مردم فدك در آن كار می كردند و در آمد آن را به حضرت تسلیم می نمودند و فقط اجرت دریافت می كردند.
اكنون نوبت آن بود كه پیامبر(صلی الله علیه و آله) تصمیمات لازم را دربارة فدك بگیرد و نماینده ای به آنجا بفرستد تا قرارداد امضا شده اجرا شود.نوشته شده در یکشنبه 27 فروردین 1391 توسط مسعود غفور``
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin