تبلیغات
شفقت صبح - نقدی بر یکی از کتب سعودی

شفقت صبح
ای شهید، ای آن‌که بر کرانه‌ی ازلی و ابدی وجود بر نشسته‌ای،دستی برار و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز،از این منجلاب بیرون کش

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

بسم الله الرحمن الرحیم
 
بررسی و نقد کتاب "آیة تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه  "
نوشته دکتر طه بن حامد الدیلمی
ترجمه اسحاق دبیری
 

یکی از خوانندگان وبلاگ در خواست نموده بودند که کتاب " آیة تطهیر و ارتباط آن با عصمت ائمه" نوشته دکتر طه بن حامد الدیلمی  که توسط آقای اسحاق دبیری ترجمه و در فضای اینترنت منتشر شده و همچنین توسط دولت سعودی که این روزها به کشتار شیعیان بحرین مشغول است چاپ و برای انحراف شیعیان از مذهب تشیع در اختیار حجاج بیت الله الحرام قرار می دهد را بررسی و پاسخ دهیم .
اینک چهارمین قسمت ازبررسی و نقد مقدمه کتاب را تقدیم خوانندگان گرامی می نمائیم

آیا آیه تطهیر متشابه است ؟

نویسنده گفته است  : آیه متشابه صراحت روشنی ندارد لذا آیات متشابه بوسیله آیات محکم مشخص میشود   .

باید متذکر شویم که بنا بر ترجمه و تفسیر, ظاهر آیه نشان میدهد که صراحت کامل دارد و کاملا روشن است همانطور که نویسنده خود ترجمه کرده ولی  در ترجمه خود به این مطلب اشاره نکرده است .

تنها اختلافی که  ما با نویسنده در ترجمه آیه داریم این است که مصداق  (  ساکنین  البیت  ) را باید رسول خدا بیان کند که این ساکنین چه کسانی هستند و آن حضرت مشخص کرده است .

اگر گفته شود چون مصداق اهل البیت مشخص نیست پس آیه متشابه است ، باید بگوئیم

خود نویسنده آیه وَ أَقِیمُواْ الصَّلَوةَ وَ ءَاتُواْ الزَّكَوةَ وَ ارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِین‏ (البقره: 43). «و نماز را بپا دارید، و زكات را بپردازید، و همراه ركوع كنندگان ركوع كنید (و نماز را با جماعت بگزارید)».  نشان داد این آیه محکم است در صورتی که از این آیه و هیچ آیه دیگر مشابه آن در قران مصداق نماز یعنی اینکه ما چگونه باید نماز بخوانیم و چه کار هائی در هنگام نماز باید انجام دهیم و در هر وعده چند رکعت نماز باید خوانده شود و یا در زکات چقدر باید زکات داد و هر چند وقت یکبار باید زکات داد شود مشخص نشده است و ما از رسول خدا این حقائق را یاد می گیریم . 

پس اگر مصداق این آیه را هم رسول خدا روشن کردند دلیل بر متشابه بود آن نیست ، بنابر این آیه تطهیر محکم است و اگر شیعه از این آیه عصمت ائمه را هم خارج کرده از آیات متشابه نبوده است .

و یا اینکه نویسنده گفته  است آیه   اللَّهُ لاَ  إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَىُّ الْقَیُّوم‏ (البقره: 255).   محکم است.

میگوئیم :  اگر قرار باشد در آیه محکم هیچ کس اختلاف نکند ، پس چرا 

اولا : در عبارت   الله  که فقط اسم است  ، در بین مسلمین  اختلافاتی وجود دارد الله اهل سنت می اید و میرود  و  پایش را در جهنم میگذارد در صورتی که الله شیعیان خالق است و چنین نیست . در اینجا نیز مشخص می شود  باید هر دو طرف ببینند رسول خدا چه فرموده است . بنا بر ادعای نویسنده حتی خود الله هم متشابه است ؟

و وقتی چنین است ایشان باید بما بگوید به چه دلیل آیه تطهیر متشابه است ولی الله و اقم الصلوه متشابه نیست ؟

ثانیا ایشان بیان داشت که فقط قران هادی است و غیر قران را ضال معرفی کرد یعنی فرمایش رسول خدا نه تنها  هدایت نیست بلکه ضال است ؟!

آنچه مهم است : از ظاهر آیه ترجمه آیه مشخص می شود . فقط بیان رسول در اینکه این البیت کدام بیت است و یا اینکه چگونگی الصلوه کدام است مورد نیاز ماست و مصداق آنرا  باید پیامبر بیان کند ، علیرغم اینکه  آیه محکم است .

آیه متشابه چیست ؟

آیه متشابه آن است که از خود آیه به گمراهی بیفتیم . آیا آیه تطهیر انسان را به گمراهی میاندازد  ؟ آیه به ما  میگوید این البیت بیت خاصی است اگر نمی دانی ساکنین آن چه کسانی هستند از پیامبر سوال کن  بَلْ هُوَ آیاتٌ بَیِّناتٌ فی‏ صُدُورِ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْم‏  و پیامبر نیز ساکنین آن را معرفی کرده اند .

پس استدلال نویسنده در این مورد که آیه تطهیر از متشابهات است و شما برای عصمت معصومین به این آیه متوسل شدید غلط است .

اثبات عصمت امام از طریق عصمت پیامبر

ما عصمت را برای پیامبر از طریق عقل ثابت میکنیم و  قران هم آنرا  تائید می کند و  اگر عصمت برای پیامبر ثابت شد به اعتبار عصمت پیامبر قبول میکنیم که  ساکنان آن خانه نیز عصمت دارند .

پس اگر پیامبر فرمود منظور از اولی الامر امام معصوم است و یا الذین آمنوا الذین یقیمومن الصلوه امام معصوم است ، می پذیریم .

ما عصمت اهل البیت را بدلیل عصمت پیامبر و بر اساس  ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی  پذیرا می باشیم .

زمانی که پیامبر گفت علی ‌بن‌ابی‌طالب یا حسن و  حسین  معصوم  هستند دیگر قابل بحث نیست و الا ما در صدد اثبات عصمت تمام ائمه  از آیه تطهیر نیستیم .

پس عصمت امام به دلالت عقل  از عصمت پیامبر ثابت می شود و چون پیامبر هر چه بگوید منطبق بر وحی است .این همان مصداق آیه اولی الامر است که پیامبر مصداق آن آیه را روشن کرده و چنین کسی باید معصوم باشد و غیر از این هم نمی تواند باشد .

در رابطه با مصداق البیت در آیه تطهیر یا باید بگوئیم نه خدا ساکنین را معرفی کرده و نه پیامبر و تعیین هویت را به مردم واگذار کرده تا اولا بنا بر مدعای نویسنده  آیه متشابه شود و ثانیا مردم با هم به جنگ بپردازند ثالثا هر کس بنفع خود بگوید این بیت کدام است ؟

در حالیکه  تمام فرق مسلمین اقرار کردند این خانه مشخص (  البیت   )  را پیامبر که مبین قران و عالم به وحی و عالم به حقایق قران است ، بیان کرده است .

آیا جایز است اگر پیامبر این بیت را مشخص کرده باشد ، این نویسنده بگوید من گفتار پیامبر را قبول ندارم و فقط قران هادی است و چون من این آیه را متشابه می دانم ، باید مصداق آنرا فقط از قران  پیدا کنم ؟ در حالیکه آیه تطهیر هم محکم است  ،  آیه اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم  محکم است ،  آیه انما ولیکم  الله و الرسول و الذین آمنوا محکم است و زمانی که قرآن دستور می‌دهد از خدا و پیامبر و اولی الامر اطاعت مطلق کن این از محکمات فرامین الهی است .

یعنی همان‌گونه که بدون هیچ پیش فرضی از خدا و پیامبر باید اطاعت مطلق شود از اولی الامر هم باید اطاعت شود و بنابراین اطاعت مطلق , قطعا اولی الامر باید معصوم باشد چون عقلا نمی‌شود از غیر معصوم اطاعت مطلق شود .

در آیه   انما ولیکم الله و الرسول و الذین آمنوا الذین . . .  این الذین آمنوا هر کس که باشد باید معصوم باشد چون خدا بمن امر کرده از این فرد اطاعت مطلق کنم و از هر فرد فاسق و منافق و دروغ گو و فریب کار نمی توان اطاعت مطلق کرد .

باید دقت داشت در آیه   انما ولیکم الله و رسوله  و الذین آمنوا ،  الذین آمنوا  غیر از پیامبر است   یا در آیه  اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم    اولی الامر   غیر از پیامبر است.


نوشته شده در چهارشنبه 7 دی 1390 توسط مسعود غفور``
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin